Povinné ručení pod lupou

Zákonné pojištění vozidel nebo také, v souladu s aktuálním názvoslovím v zákoně, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Nejvíce však zlidovělo právě pojmenování povinné ručení – a má to rozumné vysvětlení: toto pojištění je totiž povinné pro všechny řidiče, respektive jejich vozidla.

Co vám ohledně povinného ručení ukládá zákon

Povinné ručení je zákonem dané pojištění pro všechna vozidla zapsaná v registru. Právě ono kryje náklady osobám postiženým při nehodách, které jsou způsobené vaší vinou. To se týká jak výloh na lékařskou péči, poškození majetku nebo ušlého zisku, tak také odškodného v případě usmrcení.

 

Při silniční kontrole musíte povinné ručení doložit zelenou kartou, která je platná ve většině evropských států. V případě, že ji nepředložíte a povinné ručení vůbec nemáte zřízeno, hrozí vám pokuta až 40 000,- Kč. Jestliže pojištění vyřízené máte a zelená karta se vám jen toulá v nevyřízené poště, připravte se zhruba na 1 500–3 000,- Kč.

Povinné ručení:
  • Dokládáte ho zelenou kartou.
  • Je povinné pro všechna vozidla v registru.
  • Kryje škody způsobené vaší vinou na majetku a zdraví cizích osob.

Levné pojištění má svá rizika

Jak jsme si už řekli, povinné ručení kryje náklady cizím osobám při nehodách, které způsobíte. Základní pojištění v rámci povinného ručení ukládá zákon minimálně na 35 000 000,- Kč.

 

Takové pojištění vás sice vyjde nejlevněji, ale jestliže náklady na škodu, kterou jste způsobili, tuto částku překročí, musíte zbytek platit ze své kapsy. Pokud zvolíte pojištění s vyšším limitem, odrazí se to sice na výši pojistného, ale můžete mít větší klid v duši.

Co (ne)hradí povinné ručení

Základní pojištění nekryje škodu na majetku nebo újmu na zdraví viníka dopravní nehody. Když si tedy vyberete to nejlevnější pojištění, na vaši osobu ani vůz se nevztahuje. Náklady na škodu tak opět spadnou na vaši peněženku. K základnímu pojištění si však můžete připojit rozšiřující připojištění, čímž ochráníte sebe i své vozidlo.

 

Další variantou je, že si k základnímu pojištění sjednáte tzv. „havarijko“ neboli havarijní pojištění. To vám většinou zajistí celkem spolehlivé krytí. A ať vám auto odnese zloděj nebo velká voda – pojišťovna vás podrží.

Přejít k pojištění.


Jaké pojištění bude to nejvhodnější zrovna pro vás?

Zavolejte nám, napište.

Pomůžeme vám s výběrem. K vaší spokojenosti.